28 maja 2013
Polska jest źle rządzonym, ubogim krajem, w którym przedsiębiorczość jest systemowo prześladowana. Elementem tego nieprzyjaznego systemu są podatki, które dodatkowo stały się instrumentem toksycznej demagogii partyjnej. Przedstawia ona biedę jako skutek zbyt małego opodatkowania tych, którzy mają więcej. Oznaczałoby to, że
więcej...
|
16 maja 2012
W obliczu kryzysu repartycyjnego systemu ubezpieczeniowego jego rozwiązania upatruje się powszechnie w mniej lub bardziej płynnej zmianie na system kapitałowy. Ta idea spotyka się z entuzjazmem ze strony niemal wszystkich środowisk zainteresowanych reformą ubezpieczeń, a jedyną przeszkodą w natychmiastowym przeprowadzeniu tej zmiany jest zastraszająco wysoki poziom zobowiązań starego systemu. Przeszkoda owa jednak może ograniczać tylko zakres obowiązkowych ubezpieczeń kapitałowych, nie ma zaś wpływu na sam fakt ich wprowadzenia.
więcej...
|
4 stycznia 2012
Eksperci Instytutu Jagiellońskiego, na bazie projektu NAPRAWY FINANSÓW PUBLICZNYCH przygotowywanego w latach 2003 - 2004 przez ekspertów Centrum im. Adama Smitha pod kierunkiem Krzysztofa, opracowali projekt iTax mający na celu przygotowanie pakietu ustaw i aktów prawnych mających na celu uporządkowanie i radykalne uproszczenie systemu finansów publicznych RP.
więcej...
|
12 lipca 2010
Notoryczna niezdolność do rozpoznania zasady organizującej pracowite społeczeństwo mrówek sprawia, że zniecierpliwiony i zniechęcony obserwator ucieka się do jedynego sposobu, przy pomocy którego na zachowanie mrówek może jednak wpłynąć - zaczyna im przeszkadzać.
Gospodarka jest fenomenem społecznym, nie fizycznym. Gdyby politycy i ekonomiści przyjęli to do wiadomości, musieliby porzucić marzenia o możliwości pozytywnego wpływu na zjawiska gospodarcze .
więcej...
|
4 czerwca 2010
Pamiętam byłego ministra Lewandowskiego, jak dzielił się swoimi kompleksami; że Polska ma same małe firmy, a powinny być duże i wtedy moglibyśmy znaczyć coś na rynku. Jednak naprawdę siłą wszystkich gospodarek - z wyjątkiem planowych - są małe firmy.
Rozmowa z Krzysztofem Dzierżawskim, ekspertem Centrum im. Adama Smitha:
więcej...
|
5 maja 2010
Rok 2003 to piąty rok funkcjonowania reformy emerytalnej. Entuzjazm towarzyszący jej wprowadzeniu mocno już osłabł. Trudności związane z wprowadzeniem systemu komputerowego, późniejsze próby oszacowania wysokości przyszłych świadczeń, wykazujące, że po nowym systemie nie można spodziewać się zbyt wiele (a nadzieje były tak wielkie... ), wysokie koszty zarządzania aktywami - wszystko to sprawia, że o reformie można dziś mówić tak, jak o zwykłym przedsięwzięciu.
więcej...
|