Władcy mrówek albo niemiecka lokomotywa

Notoryczna niezdolność do rozpoznania zasady organizującej pracowite społeczeństwo mrówek sprawia, że zniecierpliwiony i zniechęcony obserwator ucieka się do jedynego sposobu, przy pomocy którego na zachowanie mrówek może jednak wpłynąć - zaczyna im przeszkadzać.

Gospodarka jest fenomenem społecznym, nie fizycznym. Gdyby politycy i ekonomiści przyjęli to do wiadomości, musieliby porzucić marzenia o możliwości pozytywnego wpływu na zjawiska gospodarcze.

W dominującym dzisiaj nurcie teorii ekonomii - podobnie jak w popularnej wizji ekonomii praktycznej - zjawiska gospodarcze wyjaśnia się według modelu mechanicznego. Tak więc gospodarka jest zbiorem kół zębatych, wprawianych w ruch za pomocą koła zamachowego. Jeszcze częściej spotkać można kolejową odmianę modelu, w której gospodarkę przedstawia się jako szereg wagonów ciągniętych przez lokomotywę. więcej...

Aktualności

Dochodowy musi odejść

Dochodowy musi odejść

Artykuł autorstwa Andrzeja Sadowskiego wprowadzający do inicjatywy Polska bez PITów.

więcej...

Nowy, niepublikowany artykuł - O niektórych niebezpieczeństwach zagrażających kapitałowym funduszom emerytalnym

Dzięki pomocy Kamila Zubelewicza oraz p. P. Sobiesiaka udało nam się opublikować

więcej...
Ustawa::Reaktywacja

Ustawa::Reaktywacja

Instytut Jagielloński reaktywuje projekt NAPRAWY FINANSÓW PUBLICZNYCH przygotowywany pod kierunkiem Krzysztofa. O szczegółach projektu można będzie więcej dowiedzieć się w trakcie seminarium w dniu 10 stycznia 2012 o godz. 16:30, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66 (Nowy BUW), sala 256 (II piętro).

więcej...

Polecamy

 
© 2011-2012 Rodzina Dzierżawskich. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: planetSAP.info oraz 44GROUP.