Krzysztof Dzierżawski

Ekspert Centrum im. Adama Smitha, praktyk gospodarczy, publicysta, inżynier. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej (Specjalność: „Mosty i budowle podziemne”).

Po ukończeniu studiów pracował jako inżynier m.in. przy budowie Wisłostrady i Trasy Łazienkowskiej, elektrowni w Żarnowcu oraz warszawskiego metra. W 1986 roku założył własne przedsiębiorstwo budowlane.

Od początku zaangażowany w ruch Solidarności, a po wprowadzeniu stanu wojennego działacz jej podziemnych struktur.

W 1990 roku wstąpił na krótko do Unii Polityki Realnej stając się wkrótce głównym filarem ekonomicznym tego ugrupowania. W tym samym czasie zaczął pisać i publikować. Rzetelny warsztat i precyzja formułowanych poglądów zapewniły mu szacunek w kręgach akademickich ekonomistów. Talent publicystyczny sprawił, że jego teksty ekonomiczne były czytane i rozumiane nawet przez ludzi na ogół od ekonomii stroniących.

W 1993 roku został zaproszony do współpracy przez Centrum im. Adama Smitha i wkrótce został jednym z głównych ekspertów Centrum. Przez kilkanaście lat opublikował kilkaset tekstów i udzielił licznych wywiadów. Wielkim dziełem jego życia było przygotowanie, wraz ze współpracownikami z Centrum im. Adama Smitha, projektu ustawy, która miała usunąć przyczyny bezrobocia w Polsce. Projekt jest gotowy i czeka na ludzi, którzy wprowadzą go w życie.

W roku 2006 staraniem Centrum im. Adama Smitha, we współpracy z Instytutem Jagiellońskim oraz Wydawnictwem Zysk i S-ka, pośmiertnie ukazał się wybór jego tekstów Pt. „Krótki kurs ekonomii praktycznej”.

Zmarł nagle 28 stycznia 2004 w wieku 55 lat.

O Krzysztofie Dzierżawskim

„Poznaliśmy się w latach 70. Był inżynierem zainteresowanym literaturą piękną i nie podejrzewałem, że stanie się ekspertem ekonomicznym. Ale już wtedy irytowały go absurdy gospodarki socjalistycznej. Chyba to ja go zaraziłem zainteresowaniem ekonomią i zarządzaniem.”
Stefan Bratkowski, honorowy prezes SDP
„Pracowaliśmy razem kilkanaście lat. Miał ogromną wiedzę z teorii ekonomii, jednocześnie był człowiekiem pełnym pogody ducha. Jego postawa intelektualna oraz ta właśnie pogoda sprawiały, że miał duży wpływ zarówno na współpracowników, jak i na adwersarzy w dyskusjach. Miał wspaniały zmysł obserwacji, dar dostrzegania istoty rzeczy oraz umiejętność przekazania ich innym. Był wrażliwym na niesprawiedliwości systemu i w tym, co pisał, starał się znaleźć sposób zmiany tego stanu rzeczy.”
Andrzej Sadowski, współzałożyciel CAS
„Pan Krzysztof był jednym z niewielu znanych mi ludzi, którzy z konsekwencją bronią normalności w istniejącym wokół bagnie absurdu. Robił to w sposób godny, nie wdając się w spory personalne. Zresztą, Jego żelazna logika wystarczyła, żeby "wytrącić broń" z ręki polemisty. Ekonomia była w nim. Dzięki swojemu intelektowi i kulturze bycia, trudno było go nie lubić i nie szanować.”
Grzegorz Szczodrowski z Uniwersytetu Gdańskiego
„Krzysztof Dzierżawski kojarzy mi się przede wszystkim z niezwykłą odpornością na mity ekonomiczne, których jest wiele. Miał ogromną wprost zdolność zdroworozsądkowego i nieuprzedzonego patrzenia na różne sprawy gospodarcze. Wydaje mi się, że pomagało mu to trafnie ujmować istotę wielu zjawisk. Potrafił opisywać analizowane zjawiska w sposób bardzo oryginalny, a zarazem bardzo prosty. Niewątpliwie dlatego z jego przemyśleń tak chętnie korzystały media. Jego liczne publikacje opatrzyłbym wspólnym tytułem: Sens i nonsens w życiu gospodarczym.”
Prof. Tadeusz Tyszka, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania, prezydent Centrum im. Adama Smitha
 
© 2011-2012 Rodzina Dzierżawskich. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: planetSAP.info oraz 44GROUP.